Polly Higgins navštívila Slovensko

Naše Země bez nás přežije, ale my bez ní ne. Žijeme v době, kdy odevšad posloucháme o vážném poškození planety, zvyšování hladiny moří, vyhynou živočišných druhů, změně klimatu, nebezpečných průmyslových aktivitách nebo páchání menších či větších lokálních katastrof. Planeta je až neskutečně zatížena, lidské jednání ji vědomě i nevědomě devastuje. Odpovědnost se bohužel nevyvozuje.

Zdroj: pollyhiggins.com

Ještě žádná doba si tak nevyžadovala zákony, které mají možnost ekoškodám zabránit. Stávající mezinárodní zákony ještě neberou státy a korporace k odpovědnosti. Právě z tohoto důvodu právnička Polly Higgins již v roce 2010 vypracovala návrh Zákona o ekocíde. Tento návrh podala na OSN, aby byl uznán za „pátý zločin proti míru“. Tím pádem se bude moci zařadit mezi takové aktivity jako jsou vraždy, vyhlazování či zotročování, deportaci lidi a válečné aktivity.

Polly Higgins klade otázky, zodpovědní jí musí odpovědět. Její veřejná vystoupení jsou bohaté a zahrnují celou škálu posluchačů od nynějších a budoucích vedoucích osobností, přes vysoce politiků až po mládež na celém světě. Mezi setkání za zavřenými dveřmi patří snídaně s velvyslanci a předními podnikateli, parlamentní briefingy a rozhovory na půdě OSN. Za poslední dva roky poskytla Polly právní poradenství ministrům a velvyslancem z 54 zemí světa, mnohdy se vyjadřovala na půdě Evropského parlamentu k tématům týkajících se právních, podnikatelských a politických důsledků vyplývajících z mezinárodního Zákona o ekocíde. Pomáhá státem, které nedisponují takovými finančními prostředky, jaké mají národy na západě. Spolu se svým týmem řadí a poskytuje brífingové sezení zranitelným státem vystaveným klimatickým zločinem. Tým není placený státem ani žádnou jinou organizací. Každý právník vykonává tuto činnost dobrovolně a poskytuje poradenství bez postranních úmyslů.

Přečtete si zajímavý rozhovor s Polly Higgins: goo.gl/zZhA4Z

Co to vlastně pojem ekocída znamená?

Ekocída je definována jako ničení rozsáhlých oblastí přírodního prostředí činností jakou je nukleární válka, nadměrné využívání zdrojů, nebo ukládání škodlivých chemikálií. Důsledky ekocídy mohou být rozsáhlé síti, dlouhodobé nebo závažné. V současnosti není ekocída klasifikována jako mezinárodní trestný čin.
Podaří se Polly nakonec získat dostatek podpory, aby byla ekocída uznána a velkoplošné ničení našich ekosystémů se stalo prioritní agendou na mezinárodním politickém poli jednou provždy? Svou iniciativu a kroky popisuje ve filmu OBJÁJKYNĚ ZEMĚ.

Polly Higgins navštívila letošní festival Ekotopfilm – Envirofilm na Slovensku v květnu. Tato velmi pozitivní a inspirativní osoba nám dodala mnoho energie a povzbuzujících slov. My jsme měli tu čest předat jí poctu Honour of Ekotopfilm, po kterou si přišla osobně do Bratislavy. Věříme, že svůj cíl jednou naplní dokonce. Držíme jí v tom prsty!

Komentáře