.

Blog Petra Rajčáka

Ono to tak možná nevypadá. Ale někdy se i taková obyčejná reklamní kampaň může změnit na unikátní biotop, na kterém dobrá myšlenka roste a rozvíjí se, zkrátka daří se jí jako pandě v bambusové zahrádce.

Ale dost bylo insitní biologie, raději vám povím, co se stalo v srpnu 2016. Tehdy jsem se na nábřeží Dunaje setkal s Petrem Límom, ředitelem festivalu Ekotopfilm. A protože o našich dcerách jsme se bavili minule, začali jsme rozebírat, jak by se dala udělat komunikace pro další ročník festivalu. Už déle nám tým festivalu Ekotopfilm připomínal, že festival nejsou jen zvířátka. Že na festivalu odeznívají i poměrně vážná témata a dlouholetou snahou festivalu je udělat rozvoj udržitelným. Přiznám, nevěděl jsem si vůbec představit, že bychom měli pozvánkou na festival lidi edukovat. Bál jsem se mentorování, o pozornosti lidí před televizory víme své. Přesto jsme se pustili do práce. Dost dlouho jsme šprtali a to čtení nebyla žádná Evitovka. Náš tým se ponořil do oceánů bez ryb. Přebrodil se tunami nerecyklovatelného odpadu. Objevil antropocén, éru, kdy je vliv člověka na planetu už tak velký, že bude patrný i o miliony let. Bohužel. (Dovolím si vám zde doporučit jednu skvělou knihu: Podmaněná planeta od Bedřicha Moldana.)

V listopadu se zrodil náš koncept – fauna antropocénu. Neboli živočichové, které mají šanci přežít civilizační dopad. Nelekněte se. Jsou to trochu jiné tvory, na jaké jste zvyklí. Headline Na konci evoluce není krása jsme zvolili proto, že ona tam fakt není. Pokud se tedy něco nezmění.

V prosinci jsme oslovili ke spolupráci jednoho z nejlepších slovenských režisérů, Jonáše Karáska. Jonáš je tak vytížen, že na maily zásadně odpovídá mezi 11. hodinou večer a 3. hodinou ráno. Velmi si vážím, že ani o půlnoci nezaváhal. Díky tomu náš biotop začal ožívat. K režisérovi se přidali i špičkoví slovenský 3D-čkáři z Alien Studio. A v této sestavě skrsla i idea natočit vedle TV spotech i film. Přetočte 3 měsíce a Simsalabim – krátký film se jmenuje Labuť a je o mladé fotografce, která … ale přijďte se raději podívat na Ekotopfilm!

Olejnatka Labutí

Filtrovec Polní

Mě těší, že s touto kampaní jsme vyrostli i my. Za celý náš tým chci poděkovat všem, kteří svou troškou přispívají k tomu, aby ten bezútěšný kampaňový headline zůstal pouze cárem papíru. A děsivá fauna jen uměleckou fikcí.

Nic víc si nemůžeme přát.

Komentáře